TRIBINA ,,Putovanje kroz tišinu” – Snaga Rane Dijagnostike i Rehabilitacije

10. juna 2023. godine, održana je izuzetno značajna tribina pod nazivom ,,Putovanje kroz tišinu” na kojoj su gostovali vrhunski stručnjaci iz Kliničkog centra: doktorka Biljana Krstić, defektolog Bran-islava Kokara i psiholog Nataša Janković. Ova tribina je imala za cilj podizanje svesti o važnosti rane dijagnostike i rehabilitacije oštećenja sluha kod dece.

 

Borba za skrining novorođenčadi

Jedna od ključnih tema tribine bila je inicijativa da se u bolnicama uvede pravilo po kojem majka ne može biti otpuštena sa bebom dok se bebi ne uradi skrining sluha. Stručnjaci su istakli koliko je važno otkriti oštećenje sluha što ranije, kako bi dete moglo da dobije adekvatno slušno pomagalo ili kohlearni implant i započne rehabilitaciju.

 

Rana dijagnostika i rana rehabilitacija imaju ključnu ulogu u inkluziji dece sa oštećenjem sluha. Prema statistici, kod dece koja koriste slušna pomagala, uspeh inkluzije iznosi između 30-40%, dok je kod implantirane dece taj procenat čak 90%. Ova drastična razlika ističe koliko je važno pravovremeno otkriti i intervenisati.

 

Proces određivanja slušnih aparata i korišćenja kohlearnog implantata

Na tribini se razgovaralo i o procesu kako se određuju slušni aparati i kriterijumima za kohlearni implant. Stručnjaci su detaljno objasnili koje testove je potrebno proći da bi se utvrdilo da li je neko kandidat za kohlearni implant, kao i o mogućim manama i lošim iskustvima. Nažalost, bilo je slučajeva infekcija poput stafilokoka ili mehaničkih oštećenja implantata, ali su ovi izazovi rešavani dodatnim hirurškim intervencijama.

 

Lična iskustva i individualan pristup

Gosti koji su implantirani podelili su svoja lična iskustva. Neki su odmah nakon operacije počeli da čuju, dok su drugi morali dugo da vežbaju i prilagođavaju se novim uslovima. Priče su bile vrlo in-spirativne i individualne, što pokazuje da svako dete i svaka osoba imaju jedinstven put ka inkluziji.

 

Tribina je trajala nešto više od dva sata i protekla je u divnoj atmosferi. Razmenjena iskustva i stručna saznanja doprinela su boljem razumevanju važnosti rane dijagnostike i rehabilitacije oštećenja sluha. Zahvaljujemo se svim učesnicima i gostima koji su svojim prisustvom i deljenjem znanja učinili ovaj događaj izuzetno korisnim i inspirativnim.

 

Zajedno možemo postići velike stvari i obezbediti bolju budućnost za decu sa oštećenjem sluha.

 

Sa iskrenom zahvalnošću vaš OOKI tim.

Sadržaj članka

Pročitajte još: